PORADY - Telefonia VOIP, czy warto ? - KEDAR - komputery, oprogramowanie, serwis ...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

PORADY - Telefonia VOIP, czy warto ?

 

VoIP to coraz popularniejsza usługa, w dodatku dużo tańsza i znacznie bardziej elastyczna od tradycyjnego telefonu stacjonarnego. Warto więc rozważyć taką alternatywę.
VoIP (ang. Voice over Internet Protocol - głos przez protokół internetowy) to, nazywana również telefonią internetową, technologia przesyłania głosu z wykorzystaniem internetu. Dzięki braku konieczności ponoszenia kosztów utrzymania infrastruktury sieciowej, jak ma to miejsce w tradycyjnej telefonii, operatorzy VoIP mogą oferować bardzo niskie ceny połączeń w porównaniu ze zwykłymi operatorami telekomunikacyjnymi - także w wypadku rozmów zagranicznych. Połączenia, które zestawiane są wyłącznie przez internet (na przykład w ramach jednego operatora) są przeważnie zupełnie darmowe.
Jeśli technologia VoIP ma nam całkowicie zastąpić tradycyjną linię telefoniczną, najważniejszy jest szerokopasmowy dostęp do internetu. W tym przypadku nie tyle liczy się szybkość łącza co jego niezawodność. VoIP dobrze działa na tradycyjnych liniach ADSL, ale już gorzej w zestawieniu z internetem mobilnym. Problemem w tym przypadku są duże opóźnienia, choć w idealnych warunkach (np: niedaleko nadajnika) VoIP działa przyzwoicie.
Dodatkowo, jeśli chcemy korzystać z telefonii internetowej niezależnie od komputera, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt - telefon IP bądź bramkę VoIP.  To właśnie od kupionego urządzenia zależy, czy korzystanie z VoIP będzie dla nas wygodne. Ważne jest też, aby wybrać odpowiedniego operatora VoIP. To od niego zależy funkcjonalność telefonii internetowej i wysokość opłat za rozmowy. Operatorzy nie tylko pozwalają wybrać numer z dowolnej strefy numeracyjnej, ale umożliwiają często także przeniesienie starego numeru domowego, do którego większość osób przez lata się przyzwyczaiła.
Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem, aby zacząć przygodę z VoIP jest zakupienie telefonu IP, który wpinamy bezpośrednio do domowego rutera.
Żródło: komputerswiat.pl

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego