PORADY - Co w pececie piszczy - kody dźwiękowe BIOS-u ... - KEDAR - komputery, oprogramowanie, serwis ...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

PORADY - Co w pececie piszczy - kody dźwiękowe BIOS-u ...

 

KODY DŹWIEKOWE BIOSU
BIOS, a więc Basic Input/Output System, działa na niektórych użytkowników jak przysłowiowa czerwona płachta na byka – przede wszystkim na tych, którzy nie są dobrze obeznani z obsługą komputera. I trudno się temu dziwić. Przecież wystarczy jedna nieopatrzna zmiana ustawień lub jeden błąd podczas konfigurowania, aby uniemożliwić uruchamianie komputera. Jako podstawowe oprogramowanie układowe peceta, BIOS przygotowuje komputer do działania. Sprawdza pokrótce poszczególne podzespoły takie jak procesor, pamięć RAM i dyski twarde. Następnie przywołuje procedury wczytywania systemu operacyjnego. Sam BIOS mieści się w odrębnym układzie scalonym na płycie głównej. W przeciwieństwie do pamięci operacyjnej (RAM) zastosowano w tym układzie nośniki pamięci nieulotnej. Oznacza to, że jej zawartość nie ulega utracie po odłączeniu zasilania. Jednak do utrzymywania ustawień indywidualnych, a także daty i godziny jest potrzebna bateria. W zdecydowanej większości płyt głównych jest to bateria pastylkowa (zwana także guzikową).

BIOS – sposób zgłaszania awarii
Jeśli w trakcie inicjalizowania wspomnianych podzespołów, a więc przygotowywania ich do działania występuje jakiś błąd, BIOS zgłasza go w dobitny sposób – głośnymi sygnałami akustycznymi. Aby miała taką możliwość, płyta główna musi być wyposażona w niewielki głośnik (zwany potocznie speakerem) podłączony przewodami z odpowiednimi stykami na płycie. Wielu producentów dołącza taki głośnik do płyty głównej lub obudowy komputera.

 
 

Znaczenie określonych sekwencji dźwięków zależy od producenta oprogramowania BIOS. Niestety, nie ma jednolitej interpretacji kodów dźwiękowych, która obowiązywałaby we wszystkich wersjach BIOS-u. Aby ustalić przyczynę wydawania sygnałów akustycznych, trzeba więc zidentyfikować producenta BIOS-u. Można to zrobić na dwa sposoby. Po włączeniu komputera pojawia się na chwilę ekran powitalny, na którym widnieje nazwa producenta i numer wersji BIOS-u. Jeśli informacje te znikają, zanim zdążysz je dostrzec, naciśnij klawisz [Pause] lub spróbuj przywołać menu BIOS-u. W większości komputerów trzeba w tym celu nacisnąć klawisz [Delete], [Esc], [F1], [F2] lub [F10]. Producent BIOS-u jest podany w pierwszym wierszu na samej górze ekranu. W zasadzie dominują BIOS-y dwóch producentów – firmy American Megatrends (a więc AMI BIOS) i firmy Phoenix (a więc Award BIOS).
Alternatywnie można odczytać producenta i wersję BIOS-u bez konieczności restartowania Windows. Pomoże ci w tym oprogramowanie diagnostyczne, np. bezpłatne narzędzie CPU-Z. Po uruchomieniu tego programu przeskocz na kartę Mainboard. Poszukiwane informacje widnieją w rubryce BIOS. Producent jest wyszczególniony w polu Brand, numer wersji i data wydania w polach tuż poniżej.
Jak wspomnieliśmy, BIOS zgłasza nieprawidłowości w działaniu sprzętu określonymi sekwencjami dźwięków. Przyczynę awarii pozwalają wykryć takie czynniki jak długość sygnałów, ich liczba i kolejność. Powyżej zamieszczono dwie tabele z zestawieniem poszczególnych kodów dźwiękowych znanych powszechnie producentów BIOS-u wraz ze sposobem usunięcia przyczyny problemu.
Źródło: pcworld.pl
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego