PORADY - BIOS i jego aktualizacja ... - KEDAR - komputery, oprogramowanie, serwis ...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

PORADY - BIOS i jego aktualizacja ...

 
BIOS – (nie)bezpieczne aktualizowanie
Zasadniczo warto od czasu do czasu aktualizować BIOS – tak jak każde inne oprogramowanie układowe. Niekiedy czynność ta okazuje się wręcz konieczna – np. aby umożliwić pracę nowego procesora lub modułów pamięci RAM, które nie były rozpoznawane przez starszą wersję BIOS-u. Przed wgraniem aktualizacji trzeba koniecznie ustalić model płyty głównej i numer bieżącej wersji BIOS-u. Informacje te są bardzo istotne. Należy dołożyć wszelkich starań, aby nie popełnić błędu podczas ich spisywania. Model płyty głównej powinien widnieć w instrukcji obsługi lub być nadrukowany na samej płycie. Alternatywnie możesz go odczytać z ekranu powitalnego, który widać tuż po włączeniu komputera. Naciśnij klawisz [Pause], aby zapobiec szybkiemu zniknięciu informacji. Jeśli na ekranie pojawi się tylko logo producenta, naciśnij klawisz [Delete], [F2] lub [Esc]. W ten sposób przywołasz ekran rozruchowy. Numer wersji BIOS-u ustalisz sposobem, który opisaliśmy powyżej. Pomoże ci w tym program CPU-Z.
Po zanotowaniu powyższych informacji odwiedź oficjalną witrynę producenta płyty głównej. Przeskocz do sekcji pomocy technicznej, znajdź swój model, po czym poszukaj plików do pobrania. Powinna być tu dostępna najnowsza wersja BIOS-u. Upewnij się, że dany plik jest przeznaczony do twojego sprzętu. Sprawdź na wszelki wypadek, czy proponowana wersja BIOS-u jest nowsza od zainstalowanej w komputerze.
Pakiet aktualizacyjny BIOS-u składa się przeważnie z dwóch plików. Jeden z nich to program służący do wgrywania oprogramowania układowego (czynność tę nazywa się po- tocznie flashowaniem). Drugi natomiast to sama aktualizacja, a więc dane, które mają być zapisane w układzie BIOS-u. Niekiedy producent zapewnia tylko jeden plik do pobrania. W tym wypadku procedura wgrywania aktualizacji jest zaimplementowana w układach na płycie głównej lub producent udostępnia program aktualizujący oddzielnie, w innym miejscu witryny internetowej.
Choć obecne oprogramowanie do zapisu układów BIOS-u jest wygodne i łatwe w obsłudze, nawet przy zachowaniu największej ostrożności aktualizowanie może zakończyć się sparaliżowaniem komputera. Oprócz tego należy dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do przerwania procesu aktualizowania. Przed rozpoczęciem tej operacji warto się zastanowić, czy jest konieczna. Jeśli komputer działa bez zarzutu i nie zamierzasz go modernizować, wgrywanie nowej wersji oprogramowania układowego może okazać się niepotrzebnym ryzykiem.

BIOS – sposoby aktualizowania
Aktualizowanie BIOS-u można przeprowadzić na kilka sposobów. Większość komputerów pozwala wykonać tę czynność nawet podczas bieżącej sesji w systemie Windows. Stosowne narzędzia udostępniają producenci płyt głównych lub gotowych komputerów – noszą nazwy takie jak Bios Update Utility lub LiveUpdate. Jednak ewentualne niepowodzenia podczas aktualizowania mogą być fatalne w skutkach. Przeważnie powodują unieruchomienie komputera, a wówczas trzeba skorzystać z pomocy fachowców w serwisie naprawczym. Jak wspomnieliśmy, nowsze płyty główne są wyposażane w narzędzie aktualizowania BIOS-u. W modelach Asusa nosi nazwę EZ Flash, w modelach Gigabyte Qflash, zaś w modelach MSI M-Flash. Aby zaktualizować oprogramowanie układowe takiej płyty, trzeba pobrać aktualizację z internetowej witryny producenta, zapisać ją na dysku twardym lub w kieszonkowej pamięci USB, uruchomić narzędzie aktualizujące i wskazać pobrany uprzednio plik. Program aktualizujący jest w stanie uzyskać dostęp do pliku tylko wtedy, gdy pendrive jest sformatowany w systemie plików FAT16 lub FAT32. Ponadto trzeba opatrzyć plik BIN nazwą o długości ośmiu znaków, np. BIOS1234.BIN. Nazwa ta nie może zawierać znaków specjalnych. Dopiero po wykonaniu tych czynności procedura aktualizująca może skorzystać z pobranego pliku. Aby sformatować pendrive w systemie plików FAT32, wystarczy kliknąć jego ikonę prawym przyciskiem myszy i wskazać polecenie Formatuj. Zanim potwierdzisz przyciskiem Rozpocznij, upewnij się, że jest zaznaczona opcjaFAT32 w polu listy System plików.
Przed zaktualizowaniem BIOS-u warto utworzyć zapasową kopię ważnych zasobów zgromadzonych na twardych dyskach. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek niemiłej niespodzianki. Oprócz tego zaleca się zanotować zmiany ustawień, których dokonałeś w BIOS-ie, bo w trakcie aktualizowania zostaną przywrócone ustawienia domyślne. Aby zapobiec ewentualnym problemom, wczytaj ustawienia domyślne, zanim rozpoczniesz aktualizowanie. Zrobisz to poleceniem Load Default SettingsRestore DefaultsLoad Setup DefaultsLoad Fail-Safe/Optimized Defaults lub podobnym.

BIOS – nieudana próba zaktualizowania
Jeśli mimo zachowania najwyższej ostrożności wystąpią nieprzewidziane komplikacje, a po włączeniu peceta ekran monitora pozostanie pusty lub komputer będzie raz po raz bezskutecznie próbował dokonać rozruchu, spróbuj rozwiązać problem, wykonując poniższe czynności. Przeprowadź tzw. reset układu CMOS. CMOS to skrót od Complementary Metal-Oxide Semiconductor i oznacza jedną z technologii wytwarzania układów scalonych. Zastosowano ją m.in. w układzie pamięci, który przechowuje ustawienia BIOS-u. Jest to pamięć ulotna zasilana baterią pastylkową. Zawartość tej pamięci ulega utracie po wyjęciu baterii. Czynności wymagane do zresetowania układu CMOS różnią się w zależności od modelu płyty głównej, zajrzyj więc koniecznie do instrukcji obsługi. Jeśli jednak nie masz instrukcji i nie uda ci się znaleźć jej cyfrowego odpowiednika w internetowej witrynie producenta płyty, wypróbuj następującą metodę. Najpierw odłącz komputer od zasilania. Otwórz obudowę komputera i znajdź baterię pastylkową na płycie głównej. W pobliżu powinna znajdować się zworka (plastikowa nasuwka na stykach typu bagnetowego) oznaczona napisem CLR, CCMOS, PSSWRD lub CLEAR_CMOS. Zapewne jest nasadzona na dwa pierwsze styki, trzeci zaś jest otwarty. Przełóż zworkę na styki nr 2 i 3, po czym odczekaj ok. pół minuty i przestaw zworkę w pierwotne położenie. W ten sposób opróżnisz zawartość układu CMOS. Na niektórych płytach zamiast trzech styków są tylko dwa (bez zworki). Aby zresetować CMOS, należy nałożyć na nie zworkę i odczekać kilkanaście sekund. Jeżeli nie masz pod ręką zworki, przyłóż do styków końcówkę wkrętaka. Nowoczesne płyty główne są wyposażone w oddzielny przycisk do resetowania układu CMOS.
Jeśli na płycie nie ma takiego przycisku ani zworki, podważ baterię pastylkową i wyjmij ją z uchwytu. Włóż w jej miejsce monetę o podobnych wymiarach. Poczekaj co najmniej 15 sekund, po czym zamień monetę baterią. Teraz możesz zamknąć obudowę, podłączyć komputer do zasilania i włączyć go.
Jeśli zresetowanie układu CMOS nie przyniesie poprawy, sprawdź, czy płyta główna jest wyposażona w drugi układ gromadzący ustawienia BIOS-u. Takie rozwiązanie występuje w wielu nowoczesnych modelach płyt. W dodatkowym układzie producent umieszcza kopię standardowego BIOS-u i zabezpiecza ją przed zapisem. Aby komputer dokonał rozruchu z zapasowego układu CMOS, trzeba przełożyć zworkę, przesunąć dźwignię przełącznika lub nacisnąć określoną kombinację klawiszy tuż po włączeniu komputera (zależnie od modelu płyty głównej – patrz instrukcja). Niektórzy producenci dołączają do płyty głównej specjalną płytę CD ze sterownikami, na której znajduje się oprogramowanie BIOS. Aby zresetować układ CMOS, należy w tym wypadku włożyć krążek do napęd CD/DVD i odczekać, aż komputer przywróci domyślną wersję BIOS-u.
Jeżeli nie uda ci się rozwiązać problemu powyższymi metodami, pozostaje ci oddać komputer do autoryzowanego serwisu lub spróbować własnoręcznie wymienić uszkodzony układ na nowy. Układy CMOS można zamówić przez internet.
Bardzo duży wybór takich układów oferuje m.in. sklep BiosFlash (http://www.biosflash.de/). Cena nowego układu wynosi tu ok. 9 euro. W sklepie możesz nabyć także narzędzia do wymiany układu scalonego, podstawki, a nawet baterie podtrzymujące zawartość układu CMOS. Zdecydowana większość płyt głównych jest jednak wyposażona w standardową baterię litową typu CR2032, którą możesz kupić nawet w kiosku (jej cena sięga od ok. półtora złotego do kilku złotych). Pamiętaj ponadto, że zamienne układy CMOS zawierają fabryczną wersję oprogramowania. Jeśli więc zmieniłeś ustawienia BIOS-u, musisz ponownie wykonać tę czynność po wymianie układu.
Źródło: pcworld.pl
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego