NEWSY /20151028/ - Roaming w Unii Europejskiej ma zostać zniesiony do 2017 roku ... - KEDAR - komputery, oprogramowanie, serwis ...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

NEWSY /20151028/ - Roaming w Unii Europejskiej ma zostać zniesiony do 2017 roku ...

 
O tym, że Unia Europejska chce w ciągu dwóch najbliższych lat całkowicie znieść roaming było wiadomo już od kilku miesięcy, ale teraz kwestia ta powróciła za sprawą zatwierdzenia przez Parlament Europejski planu redukcji opłat. Zgodnie z założeniami, poskutkuje on 4-krotnymi obniżkami, a ostatecznie zupełnie zlikwiduje wyższe ceny za korzystanie z telefonu poza granicami ojczystego kraju. Ma to nastąpić w połowie czerwca 2017 roku.
Według Pilar del Castillo, hiszpańskiej eurodeputowanej zajmującej się negocjacjami dotyczącymi roamingu, ostatnie działania są ogromnym krokiem naprzód, który znacznie poprawi życie Europejczyków. Należy tu jednak zaznaczyć, że chodzi głównie o osoby podróżujące między krajami, ponieważ zniesienie opłat zostanie obłożone pewnymi limitami. Mają one na celu uniknięcie nadużyć, takich jak stałe korzystanie z karty SIM kupionej w kraju, gdzie obowiązują niższe stawki za połączenia telefoniczne. To właśnie ta kwestia była największym problemem stojącym przed europejskimi regulatorami. Warto dodać, że wysokość limitów nie została jeszcze dokładnie określona, a Parlament Europejski dał sobie na to czas do grudnia 2016 roku.
Pierwsze zmiany mają wejść w życie 30 kwietnia 2016 roku, a cały proces powinien zakończyć się do 15 czerwca 2017 roku. Wtedy też Parlament Europejski chce ostatecznego wprowadzenia maksymalnej opłaty za minutę połączenia i pobrania megabajta danych na poziomie 5 centów, a wiadomości tekstowe mogłyby kosztować najwyżej 2 centy. Jest to ogromna różnica względem obecnych stawek, ponieważ na razie limit cenowy minuty połączenia telefonicznego to 19 centów, pobrania megabajta danych 20 centów, a wysłania SMS-a to 6 centów. Po wprowadzeniu nowych stawek ceny nie odbiegałyby zbyt znacząco od cen krajowych.
Działania Parlamentu Europejskiego oczywiście spotkały się z pozytywnym odzewem obywateli, ale nie wszyscy są z nich tak zadowoleni. Niektórzy twierdzą, że równocześnie Unia Europejska chce wpłynąć na neutralność sieci, a zniesienie roamingu to jedynie argument mający przekonać posłów do głosowania na nową ustawę. Według Julii Redy z niemieckiej Partii Piratów, ostatnie działania tak naprawdę nic nie zmieniły. Posłanka twierdzi, że całkowite usunięcie dodatkowych opłat potrwa jeszcze bardzo długo i w tym czasie wiele może się zmienić. A nawet jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez Parlament, krajowi operatorzy zaczną stosować własne ograniczenia. Czas więc pokaże, kto miał rację.
Źródło: pclab.pl
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego