NEWSY /20150916/ - Qualcomm - szybsze ładowanie akumulatora ... - KEDAR - komputery, oprogramowanie, serwis ...

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

NEWSY /20150916/ - Qualcomm - szybsze ładowanie akumulatora ...

 
Quick Charge to technologia opracowana przez Qualcomma, która umożliwia szybsze naładowanie akumulatora w porównaniu do tradycyjnych ładowarek. Ma ona być pośrednim rozwiązaniem problemu krótkiego czasu działania smartfonów, a twórcy stale starają się dopracowywać tę technologię. Potwierdza to niedawne zaprezentowanie trzeciej wersji Quick Charge, która ma pozwolić na jeszcze szybsze naładowanie telefonu.
Już pierwsza wersja tego rozwiązania znacznie usprawniła uzupełnianie akumulatora, ponieważ pozwalała na naładowanie go o 40% szybciej niż zwykła ładowarka. Qualcomm Quick Charge 2.0 mógł się pochwalić wynikiem na poziomie 75%, a najnowsza wersja ma być o 38% wydajniejsza od poprzednika. Średnio umożliwiał on naładowanie baterii smartfona do 60% w 30 minut, a kolejna odsłona ma pozwalać na osiągnięcie 80% w 35 minut. Oczywiście wszystkie te dane są jedynie orientacyjne i zależą od kilku czynników, więc nie należy traktować ich zbyt dosłownie. Mimo to korzyści ze stosowania technologii szybkiego ładowania są widoczne gołym okiem. Jak Qualcommowi udało się jeszcze bardziej ulepszyć to rozwiązanie?
 
 
 
 
 
Całość oczywiście polega na manipulacji napięciem, a za jego dostosowanie odpowiada algorytm INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage), który automatycznie dobiera najlepsze parametry. Ponadto, wraz z Qualcomm Quick Charge 3.0 zaczął on obsługiwać wyższy zakres napięć i teraz umożliwia wybór od 3,6 do 20 V w krokach co 200 mV. Dla porównania, druga wersja technologii szybkiego ładowania umożliwiała jedynie wskazanie wartości 5V, 9V, 10V oraz 20V. Należy jednak pamiętać, że manipulacja napięciem może negatywnie odbić się na żywotności akumulatora.
Niestety technologia Qualcomm Quick Charge 3.0 wymaga użycia kompatybilnego procesora i ładowarki, co oznacza, że z jej dobrodziejstw nie można korzystać w przypadku wszystkich telefonów. Najnowsza wersja tego rozwiązania ma pojawić się dopiero w układach Qualcomm Snapdragon 430, 617, 618, 620 oraz 820, co w praktyce oznacza, że zostanie ono wdrożone dopiero w przyszłym roku, ponieważ wtedy na rynku pojawią się telefony oferujące wspomniane procesory. Na koniec warto dodać, że Qualcomm Quick Charge jest tylko jedną z tego typu technologii, ponieważ inne firmy korzystają również z Turbo Charge czy Boostmaster technology. Te rozwiązania najprawdopodobniej również niedługo doczekają się nowych wersji.
Źródło: pclab.pl
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego